Opony deszczowe. Czy tylko na deszcz?

Strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, obfituje w znaczną ilość dni deszczowych. Dane statystyczne pokazują, że może ich być nawet połowa. Dla tych, którzy chcą czerpać przyjemność z jazdy, połączoną z wysokim poziomem bezpieczeństwa, powstały specjalne opony; opony deszczowe.

W ofercie producentów można znaleźć wiele modeli opon, które różnią się od siebie nie tylko parametrami takimi, jak nośność opony czy indeks prędkości.

Często różnice w rzeźbie bieżnika przekładają się nie tylko na zachowanie opony w trakcie jazdy ale również mogą wpływać na to, że opona może być używana w pewnych specyficznych warunkach. Przykładem takiej specjalizacji są opony deszczowe.

Wbrew obiegowym opiniom, nie są to opony, których zastosowanie uzasadnia jazda w obfitym deszczu. Opony tego typu równie dobrze spisują się na nawierzchni suchej. Przewagą zastosowania opon deszczowych jest fakt, że w trakcie jazdy nie zostaniemy zaskoczeni złymi warunkami na drodze. Ochrona przed aquaplaningiem jaką dają nam te opony sprawia, że wybierając się w dłuższą podróż możemy być spokojni o to, że deszcz lub kałuże nie zatrzymają nas w drodze do celu.

Sekretem skuteczności opon deszczowych jest przede wszystkim rzeźba bieżnika. Wzór w kształcie litery V, oraz duża ilość głębokich rowków poprzecznych i obwodowych sprawiają, że woda w sposób niezakłócony „transportowana” jest spod czoła bieżnika. W odprowadzaniu wody niebagatelną rolę odgrywa również głębokość rowków. Im głębsze i szersze rowki tym woda łatwiej i szybciej odprowadzana jest na zewnątrz opony. Najczęściej opony deszczowe są oponami kierunkowymi, zdarza się jednak, iż za oponę deszczową można uznać opony o bieżniku asymetrycznym Kolejną charakterystyczną cechą opon deszczowych jest skład mieszanki, z jakiej została wykonana taka opona. Specyficzny skład mieszanki bogaty w krzemionkę wpływa na zachowanie przyczepności podczas pokonywania przeszkód wodnych.

Przykłady opon deszczowych:

Vredestein HI-Trac

Vredestaein Hi-Trac – specjalista na deszcz. Dzięki wyjątkowej konstrukcji bieżnika, opona Hi-Trac może nosić miano doskonałej opony deszczowej. Nowoczesne wzornictwo, zawierające przeplatające się rowki w kształcie litery V, które w połączeniu z 2 mocnymi rowkami obwodowymi zapewniają szybkie odprowadzenie wody. Mieszanka bieżnika zawiera związek krzemionki High Silica Solution IV, który zapewnia oponie optymalną zdolność do hamowania i maksymalną przyczepność na mokrych nawierzchniach i przy silnym wietrze.

Uniroyal RainSport 2

Uniroyal RainSport 2 to kolejna odsłona opon deszczowych. Połączenie bezpieczeństwa na mokrych nawierzchniach z doskonałą przyczepnością, zapewniającą pewne prowadzenie i krótką drogę hamowania, pokazuje, że możliwe jest ciągłe udoskonalanie opon deszczowych. Ta najwyższej klasy opona kierunkowa przeznaczona jest dla samochodów klasy średniej i wyższej, dla aut z mocnymi silnikami oraz tuningowanych.

Uniroyal RainExpert

Opony Uniroyal RainExpert proponują kierowcom więcej niż kiedykolwiek przedtem: o 5 procent zwiększoną odporność na aquaplaning, 3 procentowe ograniczenie drogi hamowania i 5-procentowy wzrost przebiegów eksploatacyjnych.

Projektant opony Jürgen Brockmann wyposażył nowy model RainExpert w hydrodynamiczny bieżnik o rozlokowanym kierunkowo, spójnym wzorze w kształcie litery V. Od rozmiaru opony zależy czy bieżnik posiada trzy lub cztery rowki. Na mokrej nawierzchni rowki obwodowe szybko zbierają całą wodę i skutecznie odprowadzają ją na boki opony. Specjalnie zaprojektowany, podwójnie wklęsły kształt rowków skutecznie zapobiega powstawaniu wirów wodnych, które mogłyby zakłócić jej szybkie odprowadzanie.